Turk bolu ve Besiktas'ın YILDIZI Ya

sin Sulun ile röportaj
Hürser Tekinoktay                            22 Temmuz 2004
Ali Cansun, del Bosque
ve Real Madrid

Ali Cansun Bigeçaslan 1995 yılında Beşiktaş'ın alt-yapısına başvuran 3000 genç futbolcu adayı arasından seçilerek 12 yaşında futbol hayatına başlamıştır.

Dünya Futbolunda yıldızların azalmasından sonra özellikle bu konuda en büyük sıkıntıları yaşayan Almanya bir çok araştırmalardan sonra sorunun ana kaynağı olan yeteneği erken keşfetmek tespitine varmış iken, Ali Cansun için bu yaşta keşfedilmek bir şans sayılmalıydı.

90'lı yılların sonunda Ataköy Olimpiyat evinde yapılan sempozyumda Alman Genç Milli Takımlar futbol hocası Erich Rutemöller, yüzlerce teknik adamın önünde, 15 yaş altı milli takımdan A milli Takıma kadar yükselen tek futbolcunun Thomas Hassler olduğunu ve yetenekleri erken keşfedememelerinin en büyük sorunları olduğunu itiraf ediyordu !

Ali Cansun bu şansını 1996 yılında Beşiktaş Yıldız takımı esas kadrosuna girip attığı goller ve oynadığı futbol ile erken yaşta kullanmaya başlamıştı.

Daha sonra katıldığı uluslar arası turnuvalarda Beşiktaş'ı başarı ile temsil ederken, 1998 yılında oynadığı pilot takımda bir resmi maçta 10 gol atarak golcü özelliğini gösterecek bir rekora ulaşıyordu.

O dönemde B genç Milli takımına seçilen tek Beşiktaşlı genç milli futbolcu olan Ali, Paf takımına erken yaşta çıkıp orada attığı 21 gol ile takımının golcüsü oluyordu yine.

Zürich'de yapılan Fifa gençler şampiyonasında 5 golle turnuvanın en çok gol atan futbolcusu olurken, 4 mayıs 2000 yılında ise Genç Milli Takımımızın İsrail'e karşı oynayıp 2-1 kaybettiği maçta, oyuna sonradan girmesine rağmen maçın en değerli futbolcusu seçiliyordu.

Beşiktaş'ta çalıştığı son dönemde Christoph Daum'un onu fark edip A Takım kadrosuna almasıyla Ali Cansun artık Beşiktaş Profesyonel takımı oyuncusu olmuştu.
Bu şansını bir kaç ay sonra başlayan yeni sezonda çok iyi kullandı Ali Cansun.

Oynadığı mevkide Pascal Nouma, İlhan Mansız, Ahmet Dursun, santrafor olarak transfer edilen Pancu, yine forvette oynatılan Sergen Yalçın varken Ali özellikle İsviçre kampında Neuchatel Xamax ve FC Zürich'e karşı attığı goller ve ortaya koyduğu performans ile kadroya girmeyi başarmıştı. UEFA kupası dahil olmak üzere bir çok maçta görev alıp oynadığı futbol ve attığı gollerle yeteneklerini gösteriyordu.

Geçtiğimiz sezon başı ise Okan Koç'a karşılık İlhan Cavcav'ın istediği ilk futbolcuydu Ali Cansun.

Genç futbolculuk hayatında ilk kez İstanbul dışına çıkan Ali Cansun kısa zamanda Teknik Direktörü Ersun Yanal ve Başkanı İlhan Cavcav'ın desteğini arkasına alarak Türkiye Liglerinin en iyi takımı olan Gençlerbirliğinde Mustafa Özkan, Youla N'Bayo, Veysel ve Bülent Karaman ile tatlı bir rekabete giriyordu.

Ankara'da Beşiktaş'a karşı oynadığı lig maçında heyecanına engel olabilse, belki de son dakikalarda yakaladığı fırsatı değerlendirerek Beşiktaş'ı evine puansız gönderecekti.

Ligin devre arasında gol sorunu yaşayan Lucescu'nun, tercümanı Sinan Serhatlıoğlu vasıtasıyla takıma geri çağırdığı Ali, bonservis parasını bile kendisi ödeyip Beşiktaş'a geri dönmüştü.

Ancak kötü günler yaşamaya başlayan Beşiktaş'ta Lucescu'nun kendine olan güvenini kaybettiğini deklere etmesi en büyük şanssızlığıydı.

Çünkü işler sıkıntılı giderken genç futbolcuları oynatmak cesaret ve kararlılık isterdi !

Bu sezon başında Mattheus'un planlamış olduğu Avusturya kampına götürülen 27 futbolcu arasında forvet azlığı var iken, 9 yıldır emek verilen Ali Cansun kampa bile götürülmedi.

Real Madrid' den ithal ettiğimiz Del Bosque ise onu bir kez bile santrafor oynatıp golcü vasıflarını göremedi!

Oysa ki dünyanın en çok harcayan kulübü olan Real Madrid sportif direktörü Jorge Valdano Başkanın ve kulübünün prensiplerini bir cümle ile açıklıyordu "Biz en çok ücreti kazanan oyuncumuzdan 1 fazlasını Raul'a veririz, çünkü o Real Madrid'in alt yapısının cezbedici olmasını sağlayacak bir değerdir"

Real Madrid'de yaşadığı bu kültürü ve anlayışı getirmeyecek veya getiremeyecekse, Vincente del Bosque'ye yılda 2 Milyon euro neden verilmiştir acaba ?

İstanbul'da kalan Ali Cansun'na idman sahası ve programı bile verilmez iken;
alt yapıya verdiği önem ile övünen ve bu anlayışı bayraklaştırmış Beşiktaş ve Del Bosque'nin bu çelişkisi önümüzdeki günlerde neler getirecektir onu da göreceğiz ...

Not;
Real Madrid'in eski hocası V.Del Bosque başarılar ile dolu kariyer ve markasına rağmen,
sahip olduğu yetkiyi ve deneyimlerini çalışma prensipleri ile birlikte Türkiye'de kullanamanın sonucunda;
bu yazının yayınlanmasının ardından yaklaşık 6 ay sonra
26 Ocak 2005 günü görevinden alınmıştır.

27 Ocak 2005, Spor Servisi


 

<< Geri


Birgün Gazetesinde yayınlanan diğer yazılar

 

Türk Futbolu

Yazarlar | Özel Futbol Dosyaları | Futbol Videoları | Futbol Haberleri

Canlı Radyo Yayını ve Konuşamadıklarımız | Dünya Kupası Özel

Çok Özel Röportajlar | Tekinoktay Özel | 2007 Yılı Oskarları

Uydu Maç Yayınları | The Best Of