Beşiktaşlılık duruşu, galatasaraylılık, fenerbahçelilik, takım kimliği, beşiktaş, süleyman seba, baba hakkı.


Birgün Gazetesi

 

Müslüm Kemal Gülhan

17 Kasım 2007
 

Takım kimliği diye bir kavram

 

Kişi ve kurumların kendilerine ait davranış şekilleri vardır. Aslında bu bir tepkimeyi de ifade eder. İşte bu tepkimenin oluş şekli ve içeriği kişinin veya kurumun kişiliğini ortaya koyar.

Spor kulüpleri içinde aynı koşullar geçerlidir. Tavrın .davranış şeklin, duruşun, içeriği ve şekli temelde kimliği ifade eder, Beşiktaşlılık, Galatasaraylılık ve Fenerbahçelilik budur.

Önemli hususlardan biri de, bu kimliğin oluşumunun ciddi bir süreç içerme zorunluluğudur. Kurum olabilmenin ana koşulu, uzun zaman dilimde kendi var olma koşullarının belirlenmesidir.


Tabii ki ıoo yıllık kulüpten veya kulüplerden bahsettiğimizde hiçbir tereddüt yaşamadan var olan kimliklerden söz edebiliriz, zaten aksi düşünülemez Dikkat edilecek konu ise, süreç içindeki değişimlere ayak uydurabilecek donanımlara sahip olunmasıdır.

ıoo yıllık kulüp olabilmenin önemli koşulu deyişim ve dönüşüm becerisidir. Becerideki kasıt kulübün felsefesine ve karakterine zarar vermeyecek şekilde deyişimi yaşayabilmektir. Burada ise kulüp kimliğini sırtında taşıyan başkan ve yönetim kurulunun yapısı karşımıza çıkmaktadır.


Konunun en can alıcı noktası burasıdır. Beşiktaş'ın içinde bulunduğu durum tartışılmaya açık bir kimlik bunalım vakasıdır. Süleyman Seba döneminde kazanılan donanımlar, ıoo yıllık tarihsel sürecin kemikleşmesini sağlamıştır. Çünkü o ve ekibi Baba Hakkı misyonunun süreciydi.


Her ne kadar o dönem, futbolumuzun içe kapalı koşullarının geçerli olduğu dönem olsa da, taraftarı ile yönetimi ile teknik heyeti ile futbolcusu ile 'işte bu bizim takımımız' denebilecek duruş sergilenmekteydi.


Bu duruş 'Beşiktaşlılık duruşu' idi Global anlamdaki gelişim ile futbolun 'Endüstriyel sektör' haline gelmesi bizi zorlayan sürecin başlangıcıdır. Maalesef kulüplerimiz bu süreci yakalamakta çelişkiler yaşamaktadır.

Artık kulüp başkanları ;işletme mantığına ve spor kültürüne sahip donanımlarla kulübü yönetmektedir. İstikrar başarıyı... başarı mali gelişimi... ve marka olma koşullarını doğurur.


Beşiktaş camiasının bilmesi gereken gerçek ise; Beşiktaş'ın şu çelişkili süreç içinde başkanın sahip olduğu birikim kadar yönetilmekte olduğudur. Yönetim kurulu başkan kadardır... "menajer!!! başkan" kadardır ... teknik heyet başkan" kadardır.

Başarısızlıkta sorumluluk almayarak, sorunluyu aramak çözümsüzlüğü ortaya koyar. Bu süreç maalesef kulübün kimliğinin erozyona uğramasına neden olmaktadır. ıoo yıllık takımın kimliği ile oynamak ciddi cesaret isteyen cüretkârlıktır.


»
Müslüm Kemal Gülhan Anasayfa

 

Türk Futbolu


Özel Malta Milli Maçı Fatih Terim ve Olaylar Özel


Fatih Terim Dosyası Ana Sayfa

 

Türk Futbolu

Yazarlar | Özel Futbol Dosyaları | Futbol Videoları | Futbol Haberleri

Canlı Radyo Yayını ve Konuşamadıklarımız | Dünya Kupası Özel

Çok Özel Röportajlar | Tekinoktay Özel | 2007 Yılı Oskarları

Uydu Maç Yayınları | The Best Of
 

Kos Adası


Kemal Gülhan
 

 

 

 

Hot Affiliates Reklamları

 

Samui Adası

Dünyanın en güzel adası Samui.

Samui adası

 

 

En Ucuz Tatil

5 gece 6 gün
sadece 99 ytl.

99 ytl tatil

 

 

Maldivler

Dünyann en güzel tropik balayı adası.

Maldivler

 

 

Kos Adası

Hipokrat'ın adası Kos sizleri bekliyor.

Kos adası
 

 

İspanya Turları

Barcelona, Madrid, Valencia, Sevilla.

İspanya turları
 


Bulgaristan

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi...

Bugaristan turları

 

 

Sofya

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi.

Sofya otelleri

 

 

Full Moon Party

Dünyanın en güzel sahilerinde eğlence. Full Moon Party
 

 

Tropik Adalar

Dünyanın en güzel tropik adaları.

Tropik adalar

 

 

Phuket Balayı

Phuket Adası ve balayı tatili.
Phuket adası

 

 

Santorini Balayı

Dünyanın en güzel balayı adası.

Santorini adası
 

 

Balayı Turları

Dünyanın en güzel köşelerinde balayı.

Balayı
 

Bu sitede reklam ver

 

Fatih Terim Özel DosyasıBeşiktaşlılık duruşu, galatasaraylılık, fenerbahçelilik, takım kimliği, beşiktaş, süleyman seba, baba hakkı.