Beşiktaş, Fenerbahçe, Aragones, İspanya, Alex, Lincoln, Linderoth

Birgün Gazetesi

 

Müslüm Kemal Gülhan

06 Ekim 2008
 

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın Taktiksel Analizi


Baştan neden Beşiktaş’ın işin içinde olmadığı konusunda eleştiri gelmesini önlemek için cevap vereyim: Beşiktaş’ın analizini tek başına yapmakta yarar var. Her maç için farklı taktik ve kadro yapısının istikrarı engellemesi ile ilgili analiz.

Fenerbahçe’ye Aragones’in gelmesi taktiksel olarak ne kadar iyi ise kadrodaki eksiklik ve yetersiz transfer politikası o kadar kötü olmuştur. İspanya ulusal takımındaki kadro kalitesi Aragones için Fenerbahçe ile ilk ciddi çelişkiyi ortaya koymuştur. Kadro zaafı; taktiksel yetersizliğe neden olmuş bu durum da ‘dede’nin elini kolunu bağlamıştır. Çıkış yolları arıyor ama ne ‘dede’nin ne de Fenerbahçe’nin zamanı yeterli değil.

Galatasaray, Fenerbahçe’ye göre daha farklı yapıda sorunlar yaşıyordu. Yaşıyordu dedim, çünkü şimdi işler yolunda gözüküyor. Fakat daha her şey net değil. Galatasaray, kadro olarak şu anda ligde en kaliteli kadroya sahip. Yapılan transferlerin mevkilere göre yapılması ve kalitenin yüksek tutulması onu diğerlerine göre bir adım öne çıkarmıştır. Onun sorunu; kadro kalitesi ile teknik direktör kalitesinin uyumunun tamamlanıp tamamlanamayacağıdır.

Aslında her iki takımın da aynı taktiksel yapıda oynadığı bir gerçek. Eğer elinizde Alex ve Lincoln gibi serbest oyun kurucu varsa, tek santrafor önde, arkada ise çift ön libero oynatmak, hem oyunun sistem kalitesini hem de Alex ve Lincoln’un önde oynayıp topun rakip sahada tutulmasına neden olacağıdır. İşte Porto maçının ilk 20 dakikasındaki Alex’in lider oyuncu olmasını ve sorumluluk almasını sağlayan bu taktiksel doğrulardır. Fakat buradaki sorun ön liberolar ve kanat oyuncuları. Şimdi ‘dede’ Xavi, Senna, İniesta’dan Selçuk, Maldonado ve Emre’ye geçti. Nasıl yaman çelişki duruyor ortada söyler misiniz?

Dede, Emre’den İniesta, Selçuk’tan Senna yapmaya çalışıyor. Bu arada İspanyollara yakın olan Aurelio’yu da yönetim elinden kaçırıyor. Bir takımda santrfor en çok koşan futbolcu ise, ne o santrfor rahat gol atar ya da gol kralı olur, ne de takım maç için de rahat gole ulaşır. Hele hele o santrfor straykır ise.

Galatasaray bu konuda daha şanslı; birincisi 4-2-3-1 için çok kaliteli kadroya sahip, ikincisi bu sistem için alternatif oyuncu fazlalığı var. Hele hele Mehmet Topal ve Linderoth ön libero da oynamaları sistem avantajı olarak Galatasaray’ı hemen ön plana çıkartacaktır, umarım bu oyuncular kullanılır. Zaten kanatlarda Kewel ve Arda, santrafor Baros ve arkasında Lincoln dörtlüsü inanılmaz kalite ve hücum zenginliği demektir.

Galatasaray’ın saha içindeki tek sorunu Sağbek’te oyuncu eksikliğidir. Burada da Barış, Uğur ve Sabri isimleri ön plana çıkıyor, fakat sakatlıkları sorun şu an.

Fenerbahçe’de, sistem sıkıntısı oyuncu kalitesinden kaynaklandığı düşüncesindeyim. Devid’in sakatlığı burada ciddi handikap. Esas sorun Carlos’un oyun yetersizliği ve durumu idare etmesidir. Bir de buna Gökhan’ın formsuzluğunu ve Kazım’ın da Fenerbahçe içinde ayrı bir cumhuriyet gibi davranmasının disiplinsizliğini eklediğinizde. Dede ne yapsın?

Ama ortada bir gerçek var o da; her iki takımın futbol kalitesini ön plan çıkartacak taktiksel prensiplere sahip olmasıdır. ‘Organize kaos sisteminden’ uzak durmalarıdır. En azından dışarıdan seyrederken zevk alarak anlamaya çalışıyoruz. Uluslararası müsabakalarda bile.


 

» Müslüm Kemal Gülhan Anasayfa

 

Türk Futbolu

Yazarlar | Özel Futbol Dosyaları | Futbol Videoları | Futbol Haberleri

Canlı Radyo Yayını ve Konuşamadıklarımız | Dünya Kupası Özel

Çok Özel Röportajlar | Tekinoktay Özel | 2007 Yılı Oskarları

Uydu Maç Yayınları | The Best Of

 

 

Küba


Kemal Gülhan
 

 

 

 

Hot Affiliates Reklamları

 

Samui Adası

Dünyanın en güzel adası Samui.

Samui adası

 

 

En Ucuz Tatil

5 gece 6 gün
sadece 99 ytl.

99 ytl tatil

 

 

Maldivler

Dünyann en güzel tropik balayı adası.

Maldivler

 

 

Kos Adası

Hipokrat'ın adası Kos sizleri bekliyor.

Kos adası
 

 

İspanya Turları

Barcelona, Madrid, Valencia, Sevilla.

İspanya turları
 


Bulgaristan

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi...

Bugaristan turları

 

 

Sofya

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi.

Sofya otelleri

 

 

Full Moon Party

Dünyanın en güzel sahilerinde eğlence. Full Moon Party
 

 

Tropik Adalar

Dünyanın en güzel tropik adaları.

Tropik adalar

 

 

Phuket Balayı

Phuket Adası ve balayı tatili.
Phuket adası

 

Bu sitede reklam ver