HASAN KABZE
HASAN KABZE

 

HASAN KABZE
Hasan Kabze Rubin Kazan'da

Yılın Ödüllü Gazetecisi Begüm Doğanay'ın
Hasan Kabze ile yaptığı
Röportaj ve Hasan Kabze'nin bilinmeyen tüm yönleri

Hasan Kabze

Yılın Röportajı ödüllü Begüm Doğanay ve
Hasan Kabze söyleşisi... 

"Oyuncaklarım arasında ençok plastik topu seviyordum."

Henüz 3-4 yaşlarındaydım….Oyuncaklarım arasında en çok plastik topumu seviyordum. Babam işten gelir gelmez 'Haydi baba kaleye geç ben sana gol atacağım' diyerek babamı kaleye geçirir ve gol attıkça dünyanın en keyifli çocuğu olurdum"

Bu sözler Galatasaray’ın genç yeteneği Hasan Kabze’ye ait. O çocukken başlayan futbol sevgisini kendi internet sitesinde bu sözcüklerle özetlemiş.

Çocuk yaşta başlayan bu heves geçirdiği ufak bir kaza sonucu anne engeline takılmış takılmasına ama Hasan'ın futbol sevgisi ağır basınca annesinin de rızasıyla sahalara geri dönmüş.

Her çocuk gibi tozun toprağın içinde düşe kalka, kendinden büyük abileriyle oynadığı futbolu nasıl profesyonelliğe taşıdığını Hasan Kabze’ye sorduk. O da sorularımızı içtenlikle cevapladı.

B.Doğanay-Nasıl başladı futbol hayatın?
Hasan Kabze-Buca Ortaokulu birinci sınıf öğrencisiyken Bucaspor yıldız takımına şuan Bucaspor’ da oynayan sınıf arkadaşlarım birlikte katıldım. Ama bu heves kısa sürdü. Kolumu kırınca annem futbol oynamamı yasakladı.

B.Doğanay-Anne şefkatı ağır bastı yani... Nasıl gerçekleşti kaza?
Hasan Kabze-Sürekli antrenmanlara gidiyordum ama lisansım gecikmişti. Nihayet, Petkimspor maçına lisansım çıktı. O maçta 2-0 yenik durumdayken ceza sahasına havadan gelen topa uzanacağımı düşünerek yere paralel şekilde uçarak vurdum ve düştüm. Gol olmuştu ancak yere düştüğümde sol kolumda müthiş bir acı hissettim. Herkes 'haydi Hasan 5 dakika kaldı bir gol daha atabiliriz' diyorlardı. Ama ne yazık ki ayağa kalkamadım ve beni hastaneye götürdüler. Sol kolum bileğimden kırılmıştı. Maç 2-1 bitmişti ve ben çok üzülmüştüm. Annem 'bir daha top oynanmayacak' dedi ve bitti.

B.Doğanay-Futbola geri dönüşün nasıl oldu?
Hasan Kabze-Atatürk Lisesi ikinci sınıfta Beden eğitimi öğretmenlerimiz beni okul takımına aldılar. Okul takımına girmek zorunda kaldım, zorunda kaldım diyorum çünkü oynama yasağım devam ediyordu. Sonra ailemin de rızasıyla istikrarlı bir futbol hayatına yeniden başladım. Ertesi yıl okul takım kaptanı oldum. Bucaspor B genç takımının Türkiye Şampiyonası müsabakalarında kadroya alındım. Sonra Bucaspor yöneticileri babamı ziyaret ederek beni takıma almak istemişler. Babamda kararı bana bıraktı. Kabul ettim ama annemin tavrı yine aynı oldu. 'Hayır, ben seni her gün stresle, telaş ve endişeyle bekleyemem' dedi. Sonunda babamın desteği üstün geldi ve anemin gönlünü de alarak 4 yıl sonra 17 yaşında gerçek olarak futbol hayatıma yeniden başladım.

B.Doğanay-Profesyonel ilk imza nasıl atıldı?
Hasan Kabze-Bucaspor'da Türkiye Şampiyonu olduktan sonra o yıl takım olarak A genci oluşturduk. Devre arasında 5 arkadaşımla beraber profesyonelliğe ilk adımı attık.İlk sezon sadece 4 maçta Bucaspor forması giydim. Bir sonraki sezon takımdaki yerimi sağlamlaştırarak ilk 11 de görev almaya başladım. U-19 Genç Milli Takımına seçildim ve oradaki performansım ile Türkiye'deki kulüplerin dikkatini çektim.

B.Doğanay-Galatasaray'a transfer süresinin son günü imza attın? Nasıl bir gün oldu senin için?
Hasan Kabze-Transfer çok stresli oldu. Ömrümden ömür gitti diyebilirim. Olacak mı olmayacak mı diye beklemek çok zordu. Sürekli telefon ile irtibat halindeydik. Bonservisimde sorun vardı. Onun dışında Galatasaray'a gelmek benim için herşeyimle 'evet'ti. Sonunda Başkanımızda yardımcı oldu ve son dakikada imzayı attım.

B.Doğanay-İstanbul'a alışabildin mi? Gurbette en çok neyi özlüyorsun?
Hasan Kabze-İstanbul'a alışmakta zorlanmadım açıkçası. Zaten akrabalarım İstanbul'da yaşıyorlar. O yüzden buraya gelip gidiyordum. Özlem tabii ki var. En çok ailemi özlüyorum. Ama bu mesleği herşeyini bilerek seçtik. Özlemin olması doğal.

B.Doğanay-Takıma alışabildin mi?
Hasan Kabze-Takım arkadaşlarımın bu kadar sıcak olacaklarını tahmin etmemiştim. Hepsi çok yardımcı oldu. Bu yüzden çok rahatım.

B.Doğanay-Mutlaka hedeflerin vardır...
Hasan Kabze-Hedefler tek tek başlar. Herşeyden önce burada oturmaya gelmedim. Galatasaray'da kalıcı olmak ilk hedefim. Şans bulduktan sonra sürekli oynamak ve Galatasaray'ın şampiyonluğunda payım olmasını, sonrada Milli takım formasını sürekli giymek arzusundayım.

B.Doğanay-Avrupa'da forma giymek ister misin?
Hasan Kabze-Kendimi ispatladıktan sonra da İngiltere'de oynamak isterim. Oraya gitmek için Federasyonun koyduğu kurallar var. Milli takımda ve kendi takımında belli bir süre oynaman gerekiyor. O yüzden herşeyden önce burada koyduğum hedeflere ulaşmak istiyorum.

B.Doğanay-Boş zamanlarını nasıl değerlendiriyorsun?
Hasan Kabze-İnternet sitem var onun yapımıyla ilgileniyorum. Gezmeyi çok severim. Geziyorum da. Öyle paparazilerden korkum yok benim. Hem bana hem de kulübümün adına yakışmayan bir şey yapmam. Akrabalarımın yanına gidiyorum. Büyük alışveriş merkezlerini geziyorum.

B.Doğanay-Kendine örnek aldığın golcüler var mı?
Hasan Kabze-Hakan Şükür ve Fatih Tekke'yi her zaman kendime örnek aldım.

B.Doğanay-Hakan'ın Milli takımda olmaması büyük polimik olmuştu. Sen ne düşünüyorsun?
Hasan Kabze-Milli takımda oynamasını isterim. O kendini ıspatlamış bir futbolcu. Ama bu tabii ki Ersun Yanal'ın vereceği bir karar. Sisteme uymadığını söylüyor. Ersun Yanal Hoca'nın verdiği karara saygılı olmak gerekir. Çok fazla polimik yaratılması hoş değil.

B.Doğanay-Hobilerin var mı?
Hasan Kabze-Araba kullanmayı ve hızı seviyorum. Ama kendimi tehlikeye atacak şekilde hız yapmıyorum. İstanbul trafiği insanı çileden çıkartıyor. Yine de dikkatli araba kullandığımı düşünüyorum.

B.Doğanay-Galatasaray'da çok yenisin ama hakkında yazılar yazılmaya başlandı bile. Bunlar seni etkiler mi?
Hasan Kabze-Yazılanları çok fazla dikkate almıyorum. Spor programlarını da izlemiyorum. Yapıcı eleştirilere de her zaman açığım.

B.Doğanay-Galatasaray formasını ilk giydiğin an neler hissettin?
Hasan Kabze-Kadro belli değildi. 25 kişilik bir kadro ile gittik G.Antep'e. Kadroda adımın olacağını tahmin etmiyordum ama içimde umut vardı. Adımı görünce şaşırdım ve çok mutlu oldum. Film gibiydi yani. 'Eski açık sarı desene' filminde soyunma odası vardı. O gözümün önüne geldi. Bir hafta önce Sarıyer maçına çıkmıştım bir hafta sonra Süper Lig'de Gaziantep maçına çıkıyordum. İlk kez Ali Sami Yen'i gördüm. Çok süper bir şeydi. Şu an bile aynı heyecanı yaşıyorum.

B.Doğanay-Oyuna girdiğin an neler hissettin?
Hasan Kabze-Yedek kulübesinde beklerken dua ettim. 'Maçta fark olsun belki hoca beni oyuna alır' diye. Devre arasında ısınmaya gittim. 65'inci dakikada da hoca beni çağırdı. O an heyecandan ne yapacağımı bilemedim. Taraftarlar 'hoşgeldin Hasan' diye bağırınca da kendimden geçtim. Topla buluştuktan sonra o çekingenlik kalktı. İlk maçta gol atmak herkese nasip olmayacak bir güzellikti.

B.Doğanay-Maçtan önce gol atacağını hissediyor musun?
Hasan Kabze-Kendimi iyi hissettiğimde gol atıyorum. İyi hissetmesem de maçta birkaç güzel hareket yapınca "gol atmasam da iyi şeyler yapabiliyorum" diyorum kendi kendime. Ama kendimi iyi hissedersem gol atarım.


B.Doğanay
-Maça çıkmadan önce uğurun var mı?
Hasan Kabze-Maçtan önce dua okurum. Özel bir uğurum yok.


B.Doğanay
-Rize maçından sonra 'Bu Hasan'dan adam olur mu?' diye bir yazı yazıldı. Oyuna girerken saçlarını düzeltmene yönelik eleştiriler oldu. Okudun mu?
Hasan Kabze-İnternette okudum o yazıyı. Ç.Rize maçından sonraydı. Böyle bir yazıya çok kızmadım aslında. Komik geldi. Yazıda doğruluk payı olan yerler de var. Ama yazılmasına da gerek yoktu. Böyle bir şey bana ne kazandırır ki. Sadece biraz daha dikkat ederim bundan sonra. Saçlarımı toplamam gerekiyordu, topladım. Toplamasaydım gözüme girerdi. Saçlarımla oyunumum ne alakası var anlamadım. Hocanın söylediklerini de dinliyordum ayrıca. Kameranın beni gösterdiğini fark etmedim. Hasan'dan adam olur mu, olmaz mı herkes görecek. Ben bunun sinyalini verdiğimi düşünüyorum.

 

Hasan Kabze Rubin Kazan'da

Hasan Kabze'nin 2 A Kategorisinde atttığı ilk Gol Videosu için

Hasan Kabze'nin Rubin Kazan'da attığı ilk golün Videosu için >

Yılın En ilginç ve en özel Röportajları için tıklayınız

 

Türk Futbolu

Yazarlar | Özel Futbol Dosyaları | Futbol Videoları | Futbol Haberleri

Canlı Radyo Yayını ve Konuşamadıklarımız | Dünya Kupası Özel

 Çok Özel Röportajlar | Tekinoktay Özel | 2007 Yılı Oskarları

Uydu Maç Yayınları

 

 

Efsaneyi Kos Adası'nda yaşayın


Hot Affiliates Reklamları

 

Samui Adası

Dünyanın en güzel adası Samui.

Samui adası

 

 

En Ucuz Tatil

5 gece 6 gün
sadece 99 ytl.

99 ytl tatil

 

 

Maldivler

Dünyann en güzel tropik balayı adası.

Maldivler

 

 

Kos Adası

Hipokrat'ın adası Kos sizleri bekliyor.

Kos adası
 

 

İspanya Turları

Barcelona, Madrid, Valencia, Sevilla.

İspanya turları


Bulgaristan

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi...

Bugaristan turları

 

 

Sofya

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi.

Sofya otelleri

 

 

Full Moon Party

Dünyanın en güzel sahilerinde eğlence. Full Moon Party

 

Tropik Adalar

Dünyanın en güzel tropik adaları.

Tropik adalar

 

 

Phuket Balayı

Phuket Adası ve balayı tatili.
Phuket adası

 

 

Santorini Balayı

Dünyanın en güzel balayı adası.

Santorini adası

 

Balayı Turları

Dünyanın en güzel köşelerinde balayı.

Balayı

 

Bayi Gezileri

Bayi Gezileri...
Teşvik gezileri.

Bayi gezileri

 

Tatil Alternatifleri

Turizm ve Seyahat hakkında her şey.

Turizm Tatil Seyahat

 

Euro 2008

Euro 2008 maç biletleri ve otelleri.

Euro 2008

 

İsviçre Turları

Zürich, Lozan, Genova, Davos.

İsviçre turları

 

 

La Liga Maçları

Nihat Kahveci ile
La Liga maçları.

Laliga maçları


Şampiyonlar Ligi

Şampiyonlar Ligi ve tüm dünya maçları.
Spor organizasyonları

 

 

Ucuz Uçak Bileti

Tüm dünyaya ucuz uçak biletleri.
Uçak bileti

 

Bu sitede reklam ver