Turk bolu ve Besiktas'ın YILDIZI Yasin Sulun ile röportaj
Hürser Tekinoktay                             3 Nisan 2003
Uzun Yıllar
sonra
__________________________

Uzun yıllardan sonra maç öncesi duruma bakıldığında Dünya Futbolunun her zamanki İngiltere’si karşısında favori gösterilmemiz ve İngilizlerin endişe içinde oldukları, futbolun son 20-25 yılının heyecanını yaşayanlar için çok hoş bir duyguydu.
Ayrıca hiçbir Avrupa takımı ile oynamadan  Dünya Üçüncüsü olduğumuzu tartışanlar içinde oyun ve neticenin merak ile beklendiği ilginç bir  maç olacaktı İngiltere maçı .
Maç öncesi oluşan bu  faktörler İngilizlerin ;   kontrollü , oyun içinde yapabileceklerimizi tartan ve daha sonra stratejik planlarını yapacak bir görüntüde olmalarını sağladı .
Milli takımımız ise; her türlü kozunu baştan oynadı.Biz  iyi futbolculardan kurulu kaliteli  bir takımız diyen oyuncularımız , cesur ve beceri dolu  başlangıçla  maçın ilk otuz dakikasına damgasını vurdu.
Ancak  İngilizler ; saha, taktik ve bireysel organizasyonumuzu gördükten sonra ilk yarının son 8 dakikalık bölümde maçın farklı koşullarının oluşacağı sinyallerini bize vermeye başlamışlardı.
Bu gösterge ikinci yarıya İngiliz Milli takımının  yüksek bir tempo ile baskı uygulayarak başlayacaklarının kanıtıydı.Böylece yarı sahamızdan sadece uzun ve yüksek toplarla çıkmaya zorlanmak, forvet  oyuncularımızın hava toplarını sırtı dönük pozisyonda top kazanma yapısının olamayışından İngiltere’ye avantaj sağlayacaktı. İngiliz savunmasının bu topları kazanıp tekrar oyuna sokması Türk Milli takımını mahkum oynatacaktı.
Milli takımımız ise her türlü kozunu baştan oynayan ve biz  iyi futbolculardan oluşan iyi bir takımız diyen futbolcularımızın, cesur ve beceri dolu  başlangıcıyla  maçın ilk otuz dakikasının hakimi olmasını meydana getirdi .
Ancak  İngilizler ; saha, taktik ve bireysel organizasyonumuzu gördükten sonra ilk yarının son 8 dakikalık bölümde maçın farklı koşullarının oluşacağı sinyallerini bize vermeye başlamışlardı.
Bu gösterge ile ikinci yarıya İngiliz Milli takımının  yüksek bir tempo ile baskı uygulayarak başlayacaklarıydı.Böylece yarı sahamızdan sadece uzun ve yüksek toplarla çıkmaya zorlanmak forvet  oyuncularımızın hava toplarını sırtı dönükken kazanma yapısının olamayışından İngiltere’ye avantaj sağlayacaktı. İngiliz savunmasının bu topları kazanıp tekrar oyuna sokması Türk Milli takımını mahkum oynatacaktı.
Oysaki bu düşünceyi lehimize çevirebilecek benzeri bir durum söz konusuydu .İngilizlerin kenarlardan iyi ve bol orta yapan oyuncuları bulunmasına karşın iki santraforunun da aynı yapıda olup hava toplarında zayıf olmaları büyük avantajımızdı
Nitekim  yaklaşık 1 ay önce  İngiltere’de yapılan maçta Avustralya Milli takımı bu şekilde İngilizleri 3-1 mağlup etme başarısı göstermişti.”
Bu durumu kısmen ( skor dezavantajına karşın) son 10 dakikalık bölümde kullanmaya başladık.Ancak  İngiltere gibi deneyimli  bir takıma karşı bu süre  yetersiz kalacaktı.
Tabii ki geriye dönüp baktığımızda İngiltere Milli maçı öncesi yapılan son hazırlık maçı ;   Türkiye- Ukrayna yerine ,  “keşke deplasmanda  İngiliz Milli takımı özeliklerinde ve maç şartlarında  uygun bir  takım ile oynansaydı” dememek elde mi ?

hurser@hursertekinoktay.com

 

>>
4 Şubat 2003

2002 Dünya Kupasý bizlere futbolun gidişatıyla ilgili önemli bir gerçeği bir kez daha verdi. Özellikle futbolla geç tanışan ABD, G.Kore ve Japonya gibi ülkelerin çok yüksek fizik gücü elde edecek bir düzen ile yapılandıklarını ve bu şekilde dünya futbolunda ekol olmuş Portekiz, Arjantin, İtalya gibi ülkeler karşısında başarı elde ettiklerini gördük. >>>
 

 

 

 
  

 

 

 

I, Turkish, Football, news, Stars, Fútbol, Besiktas, Trainers, BJK, Istanbul, ingiltere milli macı, ingilizler, ingiliz milli takımı, turkiye ingiltere, turkiye ukrayna,