TOLGA SEYHAN


Hürser Tekinoktay                           26 Haziran 2004
TOLGA SEYHAN

Trabzon'un özel bir yeri vardır Türkiye'de .
Şehir Karadeniz'in çalışkan akıllı ve mert insanlarının simgesi olmuştur.

Bu insanlardan 3500'ü çay üretiminde çalışırken yapılan üretimin sonucu çay ihracatı geliri yılda 50.000 doları bile bulmamaktadır.
Yaş sebze ve meyvede bulunduğu konum itibarı ile Trabzon için önemli yer almasına rağmen yaş sebze -meyve , fındık ihracatının sadece % 30 u kadar getiri elde etmektedir.

Anlaşılacağı gibi Trabzon'un en büyük gelir kaynağı fındık üretimi ve ihracatıdır.
Türkiye'de en büyük fındık ihracatçıları Trabzon'dadır ve bir önceki yıl verilerine göre 4.sırada olan Özgün Gıdanın ihracat getirisi 6 milyon dolardır.

Tolga Seyhan'ın durumu...

Yani Shakhtar Donetsk'in Tolga Seyhan için ödeyeceği 8.5 milyon dolardan % 30 daha az bir miktardır.

Evet Mircea Lucescu'nun 22 Haziran Salı günü Çırağan Otelde yaptığı teklif ile 3.5 Milyon dolar Tolga Seyhan'a, 5 Milyon dolar nakit para artı Bulgaristan Milli Takımı Stopper'i Predrag Pazin Trabzonspor Kulübüne önerilmiştir.

Trabzon ve Tolga Seyhan için bundan daha iyi bir fırsat olabilir mi diye düşünürken bir de ne görelim acaba ?
Tolga neredeyse hain ilan edilecek bazıları tarafından!

"Kulübümle sözleşmem var önce onlar ile anlaşın" diyen Tolga'ya " pes yani düne kadar "Malatya'da sıradan stoper iken Trabzonspor'da milli takıma çıktın" denmesi inanılacak gibi değil gerçekten .

Başkan Atay Aktuğ'un Mircea Lucescu'ya randevu vermemesi , Nevzat Şakar'ın ve Ömer Sarı'nın bu talebe hayır demelerinin alkışlanması da çok ilginç.

Ziya Doğan'nın ise Tolga'dan gelecek parayla bana" Bouzizi, Lee Yong ve Aurelio'yu alırsanız okey " demesi . Tolga'yı satmayın demekten başka ne olabilir ?

Üstelik Tolga Seyhan ve Karadeniz insanı için bu olayın ayrı bir yeri olmalıydı.

Çünkü Tolga Seyhan Karadeniz'de doğmuş, Giresun - Şafakspor'da futbola başlamış daha sonra Sivas, Düzce, Çanakkale Dardanelspor, Malatyaspor'da uzun ve başarı dolu bir futbol hayatı geçirmiştir.

Tolga Seyhan 27 yaşını doldurmakta iken tekrar doğduğu bölgeye gelerek Trabzonspor'da futbolunun en verimli döneminde , emeklerinin ve kaliteli üretimini mükafatı olarak kendisine Türkiye'nin en büyük 4.fındık ihracatçısından daha fazla bir ihracat rakamı çıkartmaktadır Karadeniz'e !

Hani "70 cente muhtacız" denildiği zaman ile mukayese kabul edersek , bu 8.5 milyon dolardaki sıfırların farkını hepimizin hesaplaması lazım değil midir ?

Birde işin ilginç tarafı Lucescu'nun Türkiye'de çalıştığı 4 yılda Türk Futboluna bir tane genç oyuncu verememenin borcunu , Türkiye'den transfer yapmak isteyerek ödemesine fırsat vermemek de biraz insafsızlık değil mi . . .

Ve 30 Haziran 2005 Tolga Seyhan Shaktar'da

NOT;
''Trabzonspor'da önceki gün bonservisi de verilen Tolga Seyhan, Ukrayna'nın Shakhtar Donetsk takımına transferinin tamamlandığını söyledi''.

Tolga Seyhan'ın transferinde Rus takımın Tolga'nın bonservis bedeline 3.5 milyon dolar ödediği açıklandı.

30 Haziran 2005 / Perşembe,
Milliyet Gazetesi

Yazının çıktığı 26 Haziran 2004 tarihinden bir yıl sonra olan bu transfer bir önceki yıl teklif edilen bedelin 2 Milyon dolar altındadır.

Birgün Gazetesinde yayınlanan diğer yazılar

Balayı

Phuket, Bali, Samui, Maldivler, Şeyseller, Kanarya Adaları, Roma, Bora Bora
www.wts.com.tr

En Ucuz Tatil

5 gece 6 gün en ucuz tatil sadece 99 ytl...
Alanya..Antalya..Side...Keme
Belek...

www.hot-holiday.com

Samui Adası

Dünyanın en güzel adası seçilen Samui Adasında tatil eğlence, balayı.
www.holidayinsamui.com

Hot Affiliates Reklamları

 

Bu sitede reklam verTOLGA SEYHAN
Tolga Seyhan Tekinoktay

 

 

Fatih Terim Video