Bosna maçı, Brezilya maçı, Yıldıray, Messi, Rooney, Avrupa Ulasal Şampiyonası, Dunga, fatih terim

Birgün Gazetesi

 

Müslüm Kemal Gülhan

   12 Eylül 2007


Ulusal takımın futbol yanlışlarıAslında bir haftadır çok yazılıp söylendi ama olsun çorbada benimde tuzum olmasında bir zarar görmüyorum.

Öncelik Bosna maçı ile Brezilya maçı arasındaki farklılıklardır. İki maçı aynı anda analiz etmek gerekiyor.

Maçlara çıkan kadrolara göz attığımızda Bosna maçının hatalı kadrosunun, Brezilya maçında doğru olduğunu görmekteyiz. Bosna ulusal takımı uzun iri yapılı olmasına rağmen, ulusal takımımız düz, top ile adam eksilteme-yen kadro ağırlığı ile oynamıştır.

Bunun en önemli belirtisi merkezdeki topla adam eksiltme yeteneğine sahip Yıldıray'ın ve hareketli tek vuruş yapan tek santrfor Ümit'in olmamasıdır. Sakat Rüştü'nün ve Arda'nın ilk on birde oynatılması ise buna tuz biber olmuştur. Brezilya maçında rakip çok hareketli ve top kullanma becerisi üst düzeydeydi, biz ise aynı yapıda cevap veremedik.

Üstelik Yıldıray'ı kaptan yaparak hem ilk maçtaki yanlışı teyit etmiş olduk hem de onun gönlünü aldık. Bir şey daha, Serdar ve Nuri anlamsız biçimde ulusal takımda oynadılar üstelik tam onları ulusal ümit yapmışken. Gerçi ikisi de yıldız adayı ama olsun daha sıraları var. Bizde öyle Messi, Rooney olmak kolay değil.

Her iki maçta da ASLANLAR gibi oynadık fakat birinde yenildik birinde de Brezilya'yı ezdik hatta onlardan daha iyi samba yaptık ama yenemedik, vallahi basın öyle yazıyor ben bir şey söylemedim.

Gerçi biri Avrupa Ulasal Şampiyonası eleme grubu maçı, diğeri ise hazırlık maçı tabiri caiz ise "GAZOZ CUP"; olsun önemli değil maç maçtır.

Bosna maçında teknik heyet tedirgin ve stresliydi, Brezilya maçında agresif ve kazanma azmi içindeydi, sanki sıkıntılardan kurtulmak ve gündem değiştirme telaşı vardı.

Bir Dunga'nın duruşu vardı, birde Fatih Te-rim'in. Dunga'nın duruşu hazırlık maçı analiz ruh hali içineydi, Terim ise muhakkak kazanma telaşı içindeydi. Dunga sakin ve rahattı, ne yaptığını biliyordu, Terim ise oyuna sürekli müdahale ile Bosna maçındaki yanlışlıkları giderme stresindeydi.

Gerçekçi olmak gerekirse yapılması gerekenler Bosna maçındaydı, Brezilya maçında değil. Ama maalesef yine medyanın zorlaması ile sanki bütün hazırlıklar Brezilya maçı için yapılmış havası yaratılarak başarısızlıklar gizlenmeye çalışılmıştır. Unutulmamasında yarar var Yunanistan ve Norveç maçlarında atılan altı gol ceza sahası dışındaydı ve kalecilerin katkısı ile atılmıştır. Futbolumuz ise ceza sahası alanına kadar topu taşıyacak taktiksel bir organizasyona sahip değildir. Oynanan oyun gündeme bile getirilmemiştir. Sorunun başlangıç noktası burasıdır.
 


»
Müslüm Kemal Gülhan Anasayfa


Kemal Gülhan

 

Bulgaristan Turu

Sofya, Varna, Burgas, Stara Zagora, Plovdiv
www.btc-bg.com

 

 

En Ucuz Tatil

5 gece 6 gün en ucuz tatil sadece
99 ytl...

www.hot-holiday.com

 

 

Yunan Adaları

Kos, Rhodos, Symi, Mykonos, Santorini
www.yunanadalari.org


 

Samui Adası

Dünyanın en güzel adası seçilen Samui de eğlence ve balayı.
www.holidayinsamui.com

 

 

Maldivler

Maldiv Adaları ve dünyann en güzel tropik adaları...

www.onlyisland.com

 

 

Kos Adası

Kos Adası
Hipokrat'ın hastaneyi kurduğu adadır..
www.kosadasi.com

 

 

İspanya Turları

Barcelona, Madrid, Valencia, Sevilla, Cordoba, Malaga,i

spanyabarcelonamadrid.comSofya

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi...
Yeni modası Sofya

sofya-otelleri
 

 

Santorini Otelleri

Santorini Otelleri, balayı gezileri, Santorini de tatil eğlence

Santorini Otelleri

 

 

Bu sitede reklam ver